Brama Wolińska, usytuowana w Goleniowie, to najważniejszy zabytek tego miasta, którego historia sięga XV wieku. Była ona jedną z czterech bram, które niegdyś strzegły miasta, obok Bramy Szczecińskiej, Bramy Stargardzkiej oraz Bramy Młyńskiej. Początkowo stanowiła strażnicę obronną zbudowaną z kamieni narzutowych, pochodzącą z drugiej połowy XIII wieku, a w kolejnych wiekach, szczególnie w XIV i XV stuleciu, została wzbogacona o ceglany szczyt.
Obecnie brama jest pięciokondygnacyjną budowlą, która przez długi czas pełniła typowe funkcje obronne, aż do XVIII wieku. Warto zauważyć, że na jednym z jej szczytów, który wieńczy mur, znajdują się dwa herby Goleniowa: historyczny, przedstawiający rzekę, łódź, drzewo oraz Gryf, a także współczesny, na którym widnieją dwa półksiężyce i cztery gwiazdy. Co interesujące, Brama Wolińska jest jedyną bramą, która ocalała do naszych czasów.
Reprezentuje ona przykład bramy szczytowej, a jej forma pozostała w niezmienionej postaci od XV wieku. Budowla składa się w 25% z kamienia i w 75% z cegły, a ściany jej szczytowe wykazują różne rozwiązania architektoniczne; zewnętrzna część miała aspekty obronne, natomiast wnętrze zaprojektowano z myślą o estetyce. Jej imponująca wysokość wynosi 26 metrów, a z sterczyną osiąga 29,85 metra. Otwór bramowy mierzy 5,25 metra w wysokości, ma szerokość 4,85 metra oraz długość przejazdu 10,5 metra.
W latach 1971–1972 dokonano renowacji bramy i przekształcono ją w Muzeum Ziemi Goleniowskiej. Po zakończeniu prac, miejsce to stało się siedzibą Goleniowskiego Domu Kultury. Dodatkowo, w wyniku zabudowy dawnego przejścia w latach 2002–2003, w obiekcie powstało również Centrum Informacji Turystycznej.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 16.09.2016 r.]
Oceń: Brama Wolińska w Goleniowie