Baszta Mennicza w Goleniowie


Baszta Mennicza w Goleniowie to niezwykle interesujący obiekt, który rzuca światło na bogatą historię tego regionu. Jest to ośmioboczna wieża, będąca integralną częścią systemu obronnego miasta, doskonale wkomponowana w panoramę nad rzeką Iną. Jej strategiczne usytuowanie sprawia, że stanowi ona ważny punkt na mapie turystycznej Goleniowa.

W przeszłości, w obrębie tej historycznej struktury, mieściła się miejska mennica, gdzie produkowano monety, w tym słynny białe grosze goleniowskie. Chociaż mennica zakończyła swoją działalność, baszta wciąż budzi zainteresowanie zwiedzających, oferując możliwość podziwiania jej z zewnątrz.

Przy baszcie znajdują się również zachowane elementy fortyfikacji, w tym wrota - furta wodna, które niegdyś pełniły rolę przejścia do rzeki. Te historyczne śladki przypominają o dawnym znaczeniu Goleniowa jako miasta otoczonego murami, a także jego strategicznej lokalizacji w pobliżu wód.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 16.09.2016 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":

Brama Wolińska w Goleniowie | Baszta Prochowa w Goleniowie

Oceń: Baszta Mennicza w Goleniowie

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24